Rehberlik

Lise Rehberlik

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi

Hedefimiz:
Rehberlik servisimiz öğrencilerimizin bireysel, sosyal, akademik ve mesleki gelişimlerine destek vermek amacı ile kurulmuştur. Bu hedefe ulaşabilmek için öğrencilerle,
-Kendilerini ve duygularını tanıma
-Duygu ve düşüncelerini ifade edebilme
-Bireysel farklılıklarının bilincinde olma
-Değişen durumlara uyum sağlama
-Sosyal yaşama uyum sağlama ve iletişim kurabilme
-Akademik beceri ve yeteneklerini maksimum düzeyde kullanabilme
-Karar verme ,hedef belirleme, uzun ve kısa vadeli plan yapma
-Kendine uygun meslek seçme ve kariyer hedefi belirleme
gibi becerilerini destekleyici çalışmalar yapılır.
Çalışmalarımız:
Bireysel Görüşmeler: Öğrencilerle yaptığımız bireysel görüşmeler hedeflerimize ulaşmamızdaki en önemli aracımızdır. Her öğrencimizi yakından tanıyarak gelişimini takip etmek ve olası sorunları önceden saptamak  açısından yıl boyunca bireysel görüşmelere ağırlık verilir. Gerektiğinde öğrenci velileri ile de bireysel görüşmeler yapılır. Yaşanan problemler bu bireysel görüşmeler yolu ile takip edilir.
Grup Çalışmaları: Sınıflar bazında o yaş grubunun istek ve ihtiyaçlarına göre grup çalışmaları düzenlenir.
Başarı Takibi Çalışmaları: Öğretmen ve öğrencilerle düzenli görüşmeler yapılarak öğrencilerin başarıları takip edilir. Velilerle iletişime geçilerek gerekli yönlendirmeler yapılır.
Kariyer Seçimi ve Mesleki Rehberlik Çalışmaları: Ders seçimi ve meslek seçimi konularında bilgilendirmeler yapılarak seminerler düzenlenir. Kariyer Belirleme Testleri uygulanarak sonuçları paylaşılır.
9. sınıftan itibaren mesleklerinde uzman kişiler okulumuza gelerek mesleklerini tanıtır.
10. sınıfta öğrenciler Kariyer ofisi işbirliği ile yaz stajlarına gönderilerek iş tecrübesi kazanmaları sağlanır.
Üniversite Hazırlık ve Tanıtım Çalışmaları: Meslekler günü düzenlenerek okulda üniversite standları açılır. İstanbul’un seçkin üniversiteleri bu günde öğrencilerimize okullarını ve bölümlerini tanıtır. Bir çok üniversiteye gezi düzenlenir. Öğrencilerin üniversiteye hazırlanmak için neler yapmaları gerektiği konusunda yol gösterilir. Bu hazırlık aşamasında oluşacak problemlerin giderilmesinde rol alınır. Hangi öğrencinin nasıl bir yöntemle hazırlanması gerektiği ile ilgili aileler bilgilendirilir. Mevcut sınav sistemi öğrenci ve velilere tanıtılır.
Seminerler ve Konferanslar: Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak çeşitli eğitim çalışmaları gerçekleştirilir.

 
< Önceki   Sonraki >
Disual Digital Visuals